Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na hulajnogę elektryczną
Od połowy maja zmienią się przepisy regulujące jazdę na hulajnogach elektrycznych i urządzeniach transportu osobistego (UTO). Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem e-hulajnogi i jak dobrać parametry techniczne. Zakres cenowy waha się pomiędzy kilkuset a kilkoma tysiącami złotych.
2021-04-28, 09:16

Hulajnogi elektryczne to łatwy i ekologiczny środek komunikacji, który zyskuje popularność i zmienia dotychczasowy trend. Szybko i bez większego wysiłku pokonamy na niej codzienną trasę. Nikogo już nie dziwi widok ludzi na hulajnogach, dojeżdżających do pracy w biurach.

- Obecnie można powiedzieć, że hulajnogi zastąpiły deski elektryczne i ich sprzedaż rośnie z roku na rok. Wcześniej hulajnogi elektryczne kupowano dla małych dzieci do zabawy lub w formie prezentu dla dorosłych. Aktualnie wielu producentów wprowadza do swojej oferty hulajnogi na bardzo wysokim poziomie technologicznym, co znajduje odzwierciedlenie w cenie. To powoduje, że ich przeznaczeniem nie jest już zabawa a bycie pełnowartościowym, alternatywnym środkiem transportu w przestrzeni miejskiej – podkreśla Iwona Zbijewska, category manager działu zarzadzania produktami nowych technologii w NEONET.

Wraz z pojawieniem się hulajnóg elektrycznych na drogach, zyskały one grono sympatyków, jak i przeciwników ich obecności w przestrzeni miejskiej. Podział ten wynika w dużej mierze z nieuregulowanych przepisów drogowych. Do tej pory każdy użytkownik e-hulajnogi interpretował je po swojemu.

W świetle tego istotną zmianą jest podpisana 14 kwietnia przez prezydenta RP nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, która wejdzie w życie od połowy maja.

Zastanawiasz się na zakupem hulajnogi elektrycznej, ale nie wiesz jaki model wybrać? Na kanale You Tube NEONET pojawiła się wideo-recenzja 3 modeli od Xiaomi.

Zmiany, które czekają nas już w maju

Najważniejszą zmianą będzie domyślne poruszanie się podczas jazdy hulajnogą po drogach i pasach ruchu dla rowerów. Dotychczas ruch ten odbywał się po chodnikach. Z kolei w sytuacji braku wyznaczonej ścieżki rowerowej, użytkownicy hulajnóg będą zobowiązani w pierwszej kolejności do jazdy po drodze, na której maksymalna dopuszczalna prędkość to 30km/h. Przemieszczanie się na e-hulajnodze po chodniku będzie dozwolone tylko w przypadku, gdy na jezdni dozwolona prędkość ruchu pojazdów przekracza 30km/h.

Nowelizacja ustawy reguluje też dopuszczalną prędkość, dla hulajnogi elektrycznej jest to maksymalnie 20 km/h. Dodatkowo u osób poniżej 18 roku życia wymagana będzie m.in. karta rowerowa. Natomiast dzieci poniżej 10 r.ż. będą mogły korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko pod opieką dorosłych i w strefie zamieszkania.

Hulajnoga elektryczna – czym się kierować przy wyborze?

Wybierając hulajnogę elektryczną warto nie tyle sugerować się marką, co cechami pojazdu. W marcu na blogu NEONET w cyklu „Eksperci Neonet radzą” opublikowany został ranking polecanych modeli według prędkości i wygody.

Przy wyborze hulajnogi ważne jest dopasowanie do możliwości i przeznaczenia. Parametry techniczne sprzętu warto dobrać pod kątem wagi użytkownika, tego jak energiczna będzie podróż (jazda po mieście, off-road) oraz ukształtowania terenu (płaskie odcinki, górki). Wszystko co wpływa na długość podróży, decyduje też o wytrzymałości baterii.

Ile hulajnoga elektryczna przejedzie na jednym ładowaniu? Producenci sprzętu podają zazwyczaj przybliżone wartości. Są one wynikiem badań uwzględniających masę i wzrost średniego człowieka. Najtańsze modele z mało pojemną baterią mają zasięg do kilku kilometrów. Im mocniejsza bateria, tym dłuższy dystans jazdy. Obecnie na rynku dostępne są e-hulajnogi z zasięgiem jazdy do ponad 80 km na jednym ładowaniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ważną i często lekceważoną kwestią jest bezpieczeństwo podczas jazdy na e-hulajnodze. Niektóre modele są w stanie osiągnąć prędkość ponad 30km/h, dlatego tak istotne jest skupienie na drodze. Bezmyślność to jedna z głównych przyczyn wypadków. Kolejnym powodem jest nieumiejętne używanie hamulców. Dynamiczne hamowanie może skończyć się wywrotką. O bezpiecznej jeździe decyduje też dopasowanie urządzenia do użytkownika. Przeciętna hulajnoga z kołami 8-calowymi i osiągająca prędkość około 20km/h jest nieodpowiednia dla dzieci i stwarza zagrożenie dla ich zdrowia.

E-hulajnogi to alternatywa dla tradycyjnych hulajnóg i rowerów. Z roku na rok pojawiają się ulepszone wersje dostępnych już w sprzedaży modeli. Zróżnicowana oferta hulajnóg elektrycznych dostępna jest na neonet.pl oraz w sieci sklepów stacjonarnych NEONET.

KONTAKT / AUTOR
Weronika Baka
Specjalistka ds. PR
NEONET S.A.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.