Kuchnia w stylu eko
Życie w zgodzie z naturą to kwestia wyboru. Zjawisko to jest modne, ponieważ pozwala przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Możemy stać się jego częścią nawet wybierając energooszczędne sprzęty do naszego domu. Szczególne znaczenie ma to w kuchni, gdzie zazwyczaj działa kilka dużych urządzeń, które zużywają znaczną część energii w całym domu.
2018-08-30, 09:34

Postęp technologiczny pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia prądu czy wody. Sprzęty, w które wyposażyliśmy naszą kuchnię 10 lat temu, dziś są już przestarzałe i nie spełniają norm, jakie mają obecnie urządzenia wysokiej klasy energetycznej. To właśnie je powinniśmy wymienić w pierwszej kolejności, aby zmniejszyć zużycie energii.

Mniejsze zużycie energii

Energooszczędne urządzenia AGD można znaleźć w każdej kategorii produktów. Łatwo je wyszukać dzięki oznaczeniom klasy energetycznej. Najlepiej wybierać te, które posiadają klasę A, wśród której najbardziej oszczędne sprzęty oznaczone są dodatkowymi plusami, których może być aż 3. Taki sprzęt na pewno będzie posiadał wiele udoskonaleń technologicznych, pozwalających zminimalizować pobór energii. Nowoczesne lodówki posiadają specjalne sprężarki liniowe, pozwalające na lepsze gospodarowanie energią. Bardzo przydatną funkcją jest sygnał dźwiękowy, informujący o zbyt długim czasie otwarcia drzwiczek, co wymaga dodatkowej pracy agregatu, aby ochłodzić ponownie wnętrze lodówki.

Dobrym rozwiązaniem jest zamiana płyty elektrycznej na indukcyjną, której energia w największym procencie jest przeznaczona na gotowanie. Dlatego płyty indukcyjne potrafią być bardziej energooszczędne od tych gazowych.

Mniejsze zużycie wody

Bardzo ważne jest również oszczędzanie zużycia wody, nie tylko tej w kranie, ale również tej, którą na przykład wykorzystuje nasza zmywarka. Warto zwrócić uwagę na urządzenia, które mają tryb ECO, pozwalający na jednoczesne niskie zużycie prądu i wody. Zmywarka o wysokiej klasie energetycznej wykorzystuje znacznie mniej wody na jeden cykl, niż ma to miejsce w przypadku ręcznego zmywania naczyń.

Rozwiązaniem stosowanym w kranach jest perlator, czyli specjalna końcówka, która zmniejsza ciśnienie wody, wpływając na jej mniejsze zużycie. Standardowo występuję jako drobna siateczka, jednak dostępne są również takie, które tworzą kilka mniejszych strumieni wody, krzyżujących się ze sobą, dzięki czemu woda wolniej spływa w dół i możemy lepiej ją wykorzystać.

Mniejsza produkcja odpadów

Rozwiązania eko w kuchni to również segregowanie śmieci i stosowanie zasady zero waste w codziennych przyzwyczajeniach. Jeśli mieszkamy w domu, możemy postawić kompostownik, do którego będziemy wrzucać odpadki organiczne, takie jak skórki od warzyw. Emisje surowców jak plastik ograniczymy kupując filtrujący dzbanek do wody lub nakładkę na kran, która bezpośrednio uzdatnia wodę, dzięki czemu będziemy wyrzucać mniej plastikowych butelek.

W trosce o środowisko warto zainwestować w sprzęty AGD oznaczone wysoką klasą energetyczną, a po czasie zauważymy znacznie niższe rachunki. Będąc eko żyjemy bardziej świadomie i minimalizujemy niepotrzebne zużycie prądu czy wody, oraz produkujemy znacznie mniej odpadów. 

KONTAKT / AUTOR
Daiana Esenwa-Lendzion
Menadżer Działu PR & CSR
NEONET S.A.
602681739
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy